Domenick L. Gabrielli Appellate Advocacy Moot Court Competition

Gabrielli Appellate Advocacy Competition

The Gabrielli Competition gives second-year students at Albany Law School the opportunity to practice written and oral advocacy skills in an intramural competition. The subject matter for the competition encompasses a broad range of current issues of social and legal importance.

2015-2016 Committee:

Alexandra L. Scoville, Competition Chair

Steven T. Cummings, Competition Associate

Associate Dean Rosemary Queenan, Faculty Advisor

Overview of Competitions Requirements:
Eligibility: All second-year Albany Law students who have completed Introduction to Lawyering and have a GPA of 2.0 or above may participate in the Competition.

Team Organization: Participants may choose their own partners and team members cannot be changed after the final date for submission of briefs, except under exceptional circumstances.

Brief: Each team must prepare one appellate brief. The case record is clearly divided into two separate issues for ease of dividing work.

Oral Arguments: Each team must argue in two preliminary rounds for a maximum of 24 minutes, with each individual required to argue at least 10 minutes.

Judges: A panel of three judges evaluates each argument and judges from the New York Court of Appeals or the Federal bench traditionally hear the final round.

2014 Gabrielli Appellate Advocacy Competition Results (20 teams competed):

The Finalists argued in front of a bench of very impressive and skilled judges on Wednesday, November 19, 2014:

  • Hon. Jenny Rivera, New York State Court of Appeals
  • Hon. Howard A. Levine, former New York State Court of Appeals
  • Hon. Gary L. Sharpe, U.S. District Court, Northern District of New York
  • Hon. David N. Hurd, U.S. District Court, Northern District of New York
  • Hon. Theresa Wiley Dancks, U.S. District Court, Northern District of New York


Adam P. Grogan & MyLeah N. Misenhimer


Jared J. Pellerin & Samantha E. Stagias

Congratulations to our additional award winners:

Best Oral Advocates:
1st Place: Myleah N. Misenhimer
2nd Place: James J. Wisniewski
3rd Place: Christine N. Armstrong

Best Briefs:
1st Place: Eric W. Dyer & James J. Wisniewski
2nd Place: Christine N. Armstrong & Patrick K. Wildes
3rd Place: Sarah H. Baker & Lauren R. Eversley

Previous Competition Results