Barrister Societies

Barrister Societies

 

The Barrister Societies recognize leadership donors to Albany Law School in the 2012-2013 fiscal year.

Dean's Cabinet

Dean's Platinum Circle - $50,000 and above

LexisNexis Matthew Bender

Charlotte B. Pitt*

Christine G. Stone '81 & David Stone

Edward P. Swyer

The Swyer Foundation Inc.

Dean's Gold Circle - $25,000 to $49,999

James N. Benedict '74

William A. Brewer III '77

James E. Hacker '84

E. Stewart Jones Jr. '66

Michael Katz & Jennifer Hobart

Richard D. Parsons '71

Dale M. Thuillez '72 & Nan Weiner

Frank P. Willey '78

Dean's Silver Circle - $10,000 to $24,999

Anonymous

Dean Penelope Andrews

Arnold R. Barnett & Mary Jo Barnett

H. Christopher Boehning

Constance M. Boland '86

Gregory B. Butler '88

James J. Clark '79

Mary Ann Cody '83

Andrea L. Colby '80

William J. Curry '87

Frank L. Fernandez '80

Dan S. Grossman '78

GTECH

J.K. Hage III '78

John J. Halloran Jr. '84

Harold C. Hanson '66

Paul B. Harding '89

Matthew F. Herman '94

James E. Kelly '83 & Marcia Kelly 

Peter C. Kopff '75 and Dianne Kopff

Robert C. Miller '68  

Thomas J. Mullin '76 & Carol E. Mullin '76

Daniel P. Nolan '78

Timothy D. O'Hara '96

Rory J. Radding '75

Harry L. Robinson '65

James C. Robinson '84

The Honorable Katherine M. Sheehan '94

The Slomo and Cindy Silvian Foundation Inc.

E.M. Sneeringer Jr. '79

Robert B. Stiles '76

Johnna G. Torsone '75

Debra F. Treyz '77

Jack Withiam Jr. '74

The Justice Robert H. Jackson 1912 Society - $5000 to $9,999

Anonymous

The Sidney and Beatrice Albert Foundation

Brown & Weinraub PLLC

Elaine M. & Myron J. Cohn Foundation

John K. Conners '78

P. Scott Duesterdick '79

Richard Hanson & Gail Richter Hanson

Gary M. Hind '80

Marvin I. Honig '63  

Stephen M. Kiernan '62

A. Lindsay & Olive B. O'Connor Foundation

Frank H. Penski '74

John L. Schmid '77

Professor David D. Siegel

Scott M. Terrillion '90 & Andrea M. Terrillion '90

Towne, Ryan & Partners P.C.

Joyce Pulliam Wallace '73

Donna E. Wardlaw '77

Ronald J. Weiss '80

The Justice David J. Brewer 1858 Society - $2,500 to $4,999

Timothy A. Barker '82
 
James M. Barnett
 
Andrew M. Berdon '87
 
Nicholas S. Canelos '84
 
Daniel R. Cawley '83 & Paula M. Baker '83
 
Stuart P. Doling '63  
 
Andre R. Donikian '69 & Molly Stark Donikian
 
Charles A. Forma '76
 
Susan M. Halpern '83
 
Harris Beach PLLC
 
Carol A. Hyde '84
 
John T. Johnson '93

Veronica G. Keegan '86

Ruth E. Leistensnider '88

Roger B. Linden Jr. '77

James D. Linnan '72

Anthony A. Lyons '93

Ian G. MacDonald '58 

David E. McCraw '92

Rika Murray '84

New York State Thoroughbred Horsemen's Association

John C. Partigan '85

James W. Roemer '69

Edgar A. Sandman '46

James J. Sandman and Beth Mullin 

Paul W. Sandman & Mary Elizabeth Sandman

Marc D. Schechter '78 

Larry P. Schiffer '79

Erin Leitman Scott '96

Robert E. Segelbaum '64

Arthur J. Siegel '84

Taste

Tioga Downs Racetrack, LLC

Wendell J. VanLare '72

Paul J. Zegger '87

The Kate Stoneman 1898 Society - $1,000 to $2,499

Anonymous

Lucretia Marie Adymy '86

John L. Allen '76 & Mary Ann Allen '81

Peter G. Appelbaum '65

Robert W. Baird Co. Inc.

James E. Bartlett III '74

Gina L. Bianchi '91 & Steven Bobarakis '85

Jerry Bilinksi D.V.M.

Professor Ira M. Bloom

David A. Blumberg '98

Edward A. Bogdan III '92 & Rosemarie Riddell Bogdan '92

Bogdan, Lasky & Kopley L.L.C.

Catherine L. Bonventre '05 & Professor Vincent M. Bonventre

Jeffrey H. Bowen '80

James G. Brennan '52

Charlotte S. Buchanan '80 & Charles Buchanan

Bucknell University

Business Council of New York State Inc.

Keiki-Michael Cabanos '97

John H. Callahan '81

James B. Cantwell '73

Capital District Trial Lawyers Association

Capital Region Bankruptcy bar Association

Paul A. Cardinal '84

John R. Casey '70

Mei Y. Chow*

Kim M. Clark '73

Stephen M. Cleary '70 & Jean Kosinski Cleary '70

Robert J. Coan '58 

Paul T. Cohn '81  

The Honorable Peter G. Crummey '81

CSEA Local 1000 AFSCME

Christine C. Daniels '81

Garrett E. DeGraff '77

Jonathan D. Deily '74

Harriet Ford Dickenson Foundation

Michael J. DiMattia '78

The Honorable Richard A. Dollinger '80

Ronald G. Dunn '80

Daniel C. Dziuba '74

Richard M. Eisenstaedt '74

Jeffrey M. Elliot '78

Fred J. Emery '57

Angelo G. Faraci '57

David R. Ferris '76

Byron K. Fogan '08

Douglas A. Foss '79 & Karen Schaefer '79

Alan B. Friedberg '77 & Kristine Hamann '77

Richard A. Frye '58

Alison G. W. Fung '89

Daniel W. Geary '87

The Honorable Hugh A. Gilbert '65

Stuart L. Ginsburg '72

James C. Goodfellow '70

Greenberg Traurig LLP

Professor Thomas F. Guernsey & Professor Kathe Klare

Gary H. Gutchess '83

The Honorable Courtenay W. Hall '75

barbara S. Hancock '00

William M. Harris '72

David M. Heim '77

Maria D. Melendez Hinkley '92

Hinman, Howard & Kattell LLP 

Hinman Straub, PC

Carol M. Hoffman '76

William R. Holzapfel '58 

Chester D. Hooper '70

David J. Hubbard '97

Doanld Hulnick '57

Bruce E. Hunter '73

The Honorable Irad S. Ingraham '60

Robert H. Iseman '73

John A. Jackson '90 & Juanita Jackson

Jacquelyn L. Jerry '76

Charles W. Judge II '98

Amy J. Kellogg '02

Frank C. Kiepura '68

Terence L. Kindlon '73 and Professor Laurie F. Shanks

Jason J. Legg '96

E. Elizabeth Loewy '84

Adam L. Lounsbury '08 & Betsy A. Sochar '08

Professor Mary A. Lynch

Manatt, Phelps & Phillips, LLP

A. William Manthorne & Jean S. Manthorne

Barry W. Marr '74

Anthony J. Mastrodonato '75

Matthew H. Mataraso '58

MatLaw Systems Corporation

Professor Connie M. Mayer

Peter M. McCormack '10

William P. McGovern III '68

Michael T. McGrath '80  

Ira Mendelson III '68 

Donald O. Meserve '55

Martha L. Miller '83

Professor Dale L. Moore

Professor Daniel G. Moriarty

Donald R. Moy '77

David R. Murphy '75

Patricia A. Murphy '89

Harold J. Neems '77

New York Racing Association Inc.

New York State United Teachers

James W. Orband '84

Jeanine Arden Ornt '80

Professor Nancy K. Ota

J. Lawrence Paltrowitz '74

William F. Pendergast '72

Kimbely Petillo-Decosard '05  

Dianne R. Phillips '88 & Evelyn C. Kaupp '88

Thomas A. Phillips '78 & Anne G. Phillips '77

Tara A. Pleat & Andrew Pleat

James T. Potter '80

Andrea Morano Quercia '83

Willism J. Renahan '83

Professor Elizabeth Renuart

Joseph H. Reynolds '76

Florence M. Richardson '83

Richard F. Riseley Jr. '67 & Nancy Thielking Riseley '68

Sandra D. Rivera '02

Jeffrey S. Rodner '69

David I. Rosenberg '76 

Carl M. Rosenbloom '63

David S. Rothenberg '94

Robert A. Russell '74

Thomas R. Ryan '51

Christine L. Ryba '01

Thomas Mead Santoro '72

Paul E. Scanlon '72 

Jeffrey M. Selchick '75

Mark A. Siemens '91 

Harold L. Solomon '62 & Valerie N. Solomon '70

Victoria M. Stanton '87 & R.  Matthew Sweeney

Chandler Stein '51

The Honorable Leslie E. Stein '81  

Daniel J. Stewart '88

Margaret Stewart

William C. Streets '55

David J. Taffany '84

Jay H. Tanenbaum '57

The Honorable Randolph F. Treece '76

J. Anthony Van Ness '97

Robert E. Van Vranken '74

Nancy Wann '06 & Robert Wann Jr.

Robert K. Weiler '77

Whiteman Osterman & Hanna LLP

Lisa A. Whitney '71

Neil L. Wilcove '98

Wilson, Elser, Moskowitz, Edelman & Dicker LLP

Kathleen A. Yohe '97

Yonkers Racing Corporation

Stephen P. Younger '82 & Prudence M. Younger '82

G.O.L.D.  Barrister Society

Classes of 2003 to 2007 - $500

Classes of 2008 to 2012 - $250

Jeremy A. Cooney '10

Nicholas J. Faso '12 

Hanok M. George '12

Peng Jiang '03 & Li Tang '03

Patrick K. Jordan '02 & Laura M. Jordan '03

Cory K. Kestner '08

Matthew J. Laroche '10

Michael A. Mainetti '10

Arlene A. Osterhoudt '09

Haohao Song '09

Student Barrister Society - $100 and above

Steven V. DeBraccio '15

Kathleen M. Evers '14

Cara A. Janes '15

Michael R. Lieberman '15

Greg D. Pratt '14

Pooja A. Rawal '15

Marianne Stewart '14

James S. Villanueva '14

Stephen R. Weiss '15

 

 

*Deceased